Bağkurda dul aylığı alan yetim aylığı alabilirmi

dul maaşı alana ayrıca anne ve babadan yetim aylığı bağlanabilirmi ..Burada dikkat edilmesi gereken konu 5510 sayılı Kanunun yürürlüğe girdiği 01.Ekim2008 tarihi ve 2.maaşın nereden bağlanacağı.Belli şartlarda heriki maaş alırken şartların oluşmaması durumunda sadece birisi alınabiliyor.Aşağıda bununla ilgili yazı var

Soru: Babam vefat edeli 1.5 yıl oldu. SSK’dan anneme babamdan dolayı emekli maaşı bağlandı. Dedem de 30 yıl önce vefat etmiş. O da Bağ-Kur’luymuş. Annem hem yetim maaşı hem de eşten emekli maaşı alabilir mi?

Cevap: 1 Ekim 2008’den itibaren Bağ-Kur ve SSK’dan hem dul hem de yetim aylığı alınamıyor. 1 Ekim 2008’den itibaren anneniz eşinden dolayı dul aylığı aldığından, Bağ-Kur’dan yetim aylığı alamaz.
Ancak, dul ve yetim aylığından istediğini bağlatma hakkı var. Muhtemelen eşinden bağlanan aylık yüksek olduğundan, dedenizden bağlanacak aylığı tercih etmeyecektir.
Ancak, dedeniz Bağ-Kur’lu değil de Emekli Sandığı mensubu olsaydı, anneniz dedenizden dolayı Emekli Sandığı’ndan yetim aylığı da alabilirdi. Bu, çoğu kişiyi olduğu gibi sizi de yanıltmasın.

Ekrem Sarısu Posta

 One thought on “Bağkurda dul aylığı alan yetim aylığı alabilirmi”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir